متن کتاب ره توشه جلد 2 اثر آیت الله مصباح یزدی

ندای وحی

قرآنی ،اعتقادی،مذهبی ، تربیتی

درباره من
این وب سایت جهت بسط وگسترش فرهنگ قرآنی ، با لا بردن سطح آگاهیهای دینی اعتقادی تربیتی
موضوعات
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: یک شنبه 25 / 4 / 1400 ساعت: 9:46

طريقت آزادگى جز بندگى حق (جلّ و على) نيست و حقيقت حريّت را در عبوديت پروردگار مى‌بايد جُست. قُل انى اُمرت ان‌اعبداللّه مخلصاً له الدين (زمر،11)

آنان كه در سايه‌سار نخل هدايت خيمه زدند و به حريم ولايت راه يافتند، سر انجام به وصال محبوب رسيدند و دربارگاه لقاء دوست، بار يافتند. آفتاب هدايت اگر از مشرق رسالت بر ديده دل بتابد، آن را جلا مى‌دهد و جوهره خداپرستى و فطرت خدا دوستى را در قلب آدمى آشكار مى‌سازد. بايد سبوى عشق را از دست رسول(صلى الله عليه وآله) گرفت و جام كوثر را از سر انگشتِ معصوم(عليه السلام) نوشيد.

 

موضوع: بصیرت , ,
برچسب‌ها: بصیرت
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: یک شنبه 25 / 4 / 1400 ساعت: 9:44

 

دریافت کتاب فضای مجازی از نگاه
 رهبر معظم انقلاب

 

 

 

 

 
 

دریافت کتاب حقیقت مجازی

 

موضوع: بصیرت , ,
برچسب‌ها: بصیرت
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: پنج شنبه 30 / 2 / 1400 ساعت: 21:0

 

دریافت تریت زمینه ساز عصر ظهور. اصول و الزامات ظهور

 

 

 

دریافت کتاب آفتاب ولایت

 

 

موضوع: بصیرت , ,
برچسب‌ها: بصیرت
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: پنج شنبه 30 / 2 / 1400 ساعت: 20:59

 

دریافت شرح خطبه متّقین
علامه ملا محمد تقی مجلسی

 

 

دریافت کتاب از پارسایان برایم بگو

 

موضوع: بصیرت , ,
برچسب‌ها: بصیرت
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: پنج شنبه 30 / 2 / 1400 ساعت: 20:57

 

شرح دعای مکارم اخلاق

شرح دعای مکارم اخلاق (اصغر طاهر زاده)

موضوع: بصیرت , ,
برچسب‌ها: بصیرت
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: پنج شنبه 6 / 1 / 1400 ساعت: 6:0

شرح دعای مکارم اخلاق
(بر درگاه دوست/یاد او)

 

 

 

 

موضوع: بصیرت , ,
برچسب‌ها: بصیرت
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: پنج شنبه 6 / 1 / 1400 ساعت: 6:0

شرح دعاي شریف افتتاح
مقدمه
دعاي شریف افتتاح از جمله ادعیه اي است که قرائت آن در لیالی ماه مبارك رمضان سفارش شده است. این دعا در زمره نیایش هایی است که از ناحیه حضرت ولی عصر ( اروحنا لتراب مقدمه الفداء) صادر شده و منسوب به وجود مبارک آن حضرت است. غالب علما و بزرگان این انتساب را پذیرفته و در تأیید آن سخن گفته اند، متنی که پیش روی شماست برگرفته از کتاب « شرح دعای شریف افتتاح» نوشته حجه‌الاسلام محسن قرائتی است. این گزیده با توجه به محتوای دعای افتتاح ( یک مقدمه و سه محور) در شش درس بدین گونه ارائه می گردد:
1. فراز آغازین(درس یکم)
2. حمدهای 18 گانه( در سه درس):
• پنج حمد(درس دوم)
• هفت حمد(درس سوم)
• شش حمد(درس چهارم)
3. صلوات بر نبی مکرم و عترت طاهره صلوات الله علیهم اجمعین (درس پنجم)
4. دعا و درخواست¬ها(درس ششم)
هر درس نیز در چهار بخش متن، ترجمه، پیام ها و پرسش پایانی تنظیم شده است. ....
 

دریافت فایل شرح دعاي شریف افتتاح

حجت‌الاسلام محسن قرائتی

 

موضوع: بصیرت , ,
برچسب‌ها: بصیرت
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: پنج شنبه 6 / 1 / 1400 ساعت: 6:0

نکاتی در مورد نماز جماعت / درنگ ها و نکته ها

اشاره

مهم‌ترین دستور دینی اسلام نماز است که از آن به ستون دین تعبیر شده است. از طرفی سفارشات اکیدی صورت گرفته است که این فریضه دینی در مسجد و به جماعت خوانده شود.
در نظر علمای دین یکی از نشانه‌های مهم تربیت دینی حضور مستمر در مسجد و شرکت در نماز جماعت است تا جایی که موفقیت مربیان تربیتی با میزان حضور متربیان در نماز جماعت اندازه‌گیری می‌شود.

 

 

موضوع: بصیرت , ,
برچسب‌ها: بصیرت
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: چهار شنبه 27 / 11 / 1399 ساعت: 9:4

بصیرت دینی از منظر امیر المومنین علی علیه السلام(2)

 میلاد حضرت علی
در کلام امام علی(ع) چهار منبع و مرجع جهت کسب بینش و بصیرت معرفی شده است: امام علی(ع) به عنوان انسان کامل و تجلّی و مظهر بصیرت و بینش، قرآن را به عنوان یکی از منابع بصیرت معرفی می کند؛ همچنین در بیانات امام علی(ع) به کرّات سفارش شده است که اطاعت از سنّت و احادیث پیامبر (ص) و جانشینان معصومش مایة هدایت و دوری از ضلالت می باشد. یکی دیگر از منابع بینش و بصیرت «عقل» است؛ اما نه عقل معاش و روزمره؛ بلکه عقلی که به واسطة پیوندش با وحی و عالم مافوق، از قوه به فعل در آمده باشد. اینگونه عقلی توانایی هدایت دارد. امیر مؤمنان علی (ع) در مورد این عقل می فرماید: «عقل، تو را کفایت کند که راه گمراهی را از رستگاری نشانت دهد.» و در آخر در کلمات امام علی(ع)، تاریخ و آثار به جای مانده از گذشتگان، یکی دیگر از منابع بینش، بصیرت و عبرت شمرده شده است.

 

موضوع: بصیرت , ,
برچسب‌ها: بصیرت، عوامل بصیرت
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: چهار شنبه 27 / 11 / 1399 ساعت: 8:59

عوامل دست یابی به بصیرت از منظر امام علی(علیه السلام)

  حضرت علی (ع) دریای خروشان علم و معرفت است

حوزه/ داشتن بینش صحیح و بصیرت برآمده از آموزه ‌های دینی، نقش بسزایی در تصحیح افعال انسان دارد و بخشی از مفهوم اصلی نیّت و حسن فاعلی در همین عنصر نهفته است.

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، داشتن بینش صحیح و بصیرت برآمده از آموزه ‌های دینی، نقش بسزایی در تصحیح افعال انسان دارد و بخشی از مفهوم اصلی نیّت و حسن فاعلی در همین عنصر نهفته است؛ بصیرت، قوّه ‌ای است نفسانی که به مدد نور الهی پدید آمده، و موجب می‌گردد تا صاحب آن قوه، حقیقت و باطن امور را - چنان که هست- دریابد. انسانِ با بصیرت، می ‌تواند حق و حقیقت را از باطل تشخیص دهد، صحیح بشنود و بیاندیشد.

 

نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: چهار شنبه 27 / 11 / 1399 ساعت: 8:56

امام علی علیه السلام

سودمندی نگاه چشمان سر

دیدن چشم از حواس پنج گانه جسمی است؛ اثر بخشی و سودمندی نگاه های چشمان بشر بسته به بصیرت است. امام علی(ع) فرمودند: نظرالبصر لایجدی اذاعمیت البصیرة (غررالحکم و دررالکلم ، ج 6 ص 174، حدیث 9972). نگاه چشم زمانی که بصیرت کور باشد سود نمی دهد. با

بصیرت نگاه انسان در دل اشیاء و پدیده ها نفوذ می کند و روابط علی و معلولی حوادث را درک می کند و توانایی تحلیل درست رویدادها و کشف قواعد و سنن الهی را پیدا می کند و می تواند آینده را پیش بینی کند.

آگاهی عمیق حقیقی

در بصیرت آگاهی همه جانبه دقیق و عمیق و صحیح وجود دارد. علم حقیقی جامع پایدار بابصیرت است. امام علی(ع) در این زمینه فرمودند: لاعلم فمن لابصیرة له (غررالحکم و دررالکلم ج6 ، ص 401، حدیث 10773). برای کسی که بصیرتی برای او نیست، علمی نیست! علم سودمندی که بشر را به حق و رستگاری برساند علم با بصیرت است.

در بصیرت آگاهی همه جانبه دقیق و عمیق و صحیح وجود دارد. علم حقیقی جامع پایدار بابصیرت است. امام علی(ع) در این زمینه فرمودند: لاعلم فمن لابصیرة له (غررالحکم و دررالکلم ج6 ، ص 401، حدیث 10773). برای کسی که بصیرتی برای او نیست، علمی نیست! علم سودمندی که بشر را به حق و رستگاری برساند علم با بصیرت است.

شناخت مکر و حیله و خدعه ها

انسان های با بصیرت از سردرگمی، حیرت و سرگردانی و توقف و کجروی رهایی می یابند. «دشمن شناسی» و شناخت مکر و حیله و ترفندها و نیرنگ ها و فریب کاری های دشمن و آگاهی و آمادگی برای خنثی سازی برنامه های دشمن و ناکارآمدسازی ابزارهای آنان، برای اهل بصیرت دشوار و سخت نیست. امیرمومنان امام علی(ع) در نامه به معاویه ، وی را عامل هلاکت ، گمراهی، فریب خوردن، غرق شدن مردم در دریای

جهالت، فرو رفتن در تاریکی ها، غوطه ور شدن در شبهات، به کژراهه رفتن و بازگشت به جاهلیت دانسته اند و تنها اهل بصیرت را رهایی یافتگان از این انحرافات شمرده و نوشته اند: الا من فاء من اهل البصائر فانهم فارقوک بعد معرفتک و هربوا الی الله من موارزتک (نهج البلاغه ، نامه 32) جز

اهل بصیرت که مسیر خود را تغییر دادند و پس از شناخت تو از تو جدا شدند و از یاری کردن تو به سوی خدا گریختند!براساس این بیان علوی: اهل بصیرت «معاویه شناس» بوده و از تمام نقشه ها و فریب کاری هایش گذشته و راه خدا و راه حق را یافته اند و در راه حق گام برداشته و پایدار مانده اند.
موضوع: بصیرت , ,
برچسب‌ها: بصیرت
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: چهار شنبه 27 / 11 / 1399 ساعت: 8:53

بصیرت چیست و چگونه حاصل می‏شود؟

قطب نماي بصيرت
بصيرت، نورافكن است؛ بصيرت، قطب‌نماست. توى يك بيابان انسان اگر بدون قطب‌نما حركت كند، ممكن است تصادفاً به يك جايى هم برسد، ليكن احتمالش ضعيف است؛ احتمال بيشترى وجود دارد كه از سرگردانى و حيرت، دچار مشكلات و تعبهاى زيادى شود‎. ‎قطب‌نما لازم است؛ بخصوص وقتى دشمن جلوى انسان هست. اگر قطب‌نما نبود، يك وقت شما مى‌بينيد بى‌سازوبرگ در محاصره دشمن قرار گرفته‌ايد؛ آن وقت ديگر كارى از دست شما بر نمى‌آيد

بصيرت، در يك فضاى تاريك، بصيرت روشنگر است. بصيرت راه را به ما نشان مي دهد‎.‎‏..

********************
آثار بصیرت در بیان امام علی علیه السلام

اهمیت و ضرورت بصیرت

«بصیرت دینی» راه تقرب به سوی پروردگار و فلاح و سعادت دنیوی و اخروی و کمال است. امیر مومنان امام علی(ع) با رفتار و گفتار خویش آموزگار بزرگ بصیرت بود و اصحاب خویش را به بصیرت فرا می خواند. در نامه به صحابی باوفای خویش محمد بن ابی بکر، وی را به نبرد با دشمن بر اساس بصیرت فرمان داد و نوشت: فاصحر لعدوک و امض علی بصیرتک (نهج البلاغه، نامه 34). برای نبرد با دشمنت سپاه را بیرون بیاور و با بصیرت و آگاهی عمیق به سوی دشمن حرکت کن!ضرر و زیان های بی بصیرتی فراوان است و پیامدهای بسیار خطرناکی دارد. امام علی(ع)
درباره نداشتن بصیرت فرموده اند: ذهاب البصر خیر من عمی البصیرة (غرر الحکم و درر الکلم، ج4، ص32، حدیث 5182). رفتن چشم و کوری

چشم، از بی بصیرتی و کوری بصیرت بهتر است.همچنین امیر مومنان(ع) در خطبه ای در صحرای صفین بصیرت را نعمت الهی شمردند و فرمودند: فأبدلنا بعد الضلالة بالهدی و اعطانا البصیرة بعد العمی (نهج البلاغه، خطبه 216). خداوند پس از گمراهی ما را هدایت کرد و به جای کوری بصیرت به ما عطا کرد.

آثار بصیرت؛ زیرکی و هوشیاری و بیداری

بصیرت و زیرکی در هم تنیده و با هم است. امام علی(ع) فرموده اند: ایفطنة بالبصیرة (غررالحکم و دررالکلم، ج 1 ، ص 19، حدیث 40). هوش و ذکاوت و زیرکی به بصیرت است. براساس این حدیث علوی هوشمند و زیرک آن انسانی است که توانایی ادراک علل امور و پیوند حوادث و درک راه حق از باطل را پیدا کرده است و در یک کلمه «بصیرت» دارد.

درک عیب ها و رهایی از گناهان

انسان دارای بصیرت، عیب های اخلاقی و اعتقادی و رفتاری خویش را به سرعت می یابد و پس از «عیب شناسی» در راه «عیب زدایی» گام برمی دارد. او گناهان کوچک و بزرگ را می شناسد و خود را از گناهان جدا و پاک می کند. امیرمومنان(ع) در تبیین این دو اثر بصیرت فرموده اند: أبصر الناس من ابصر عیوبة و اقلع عن ذنوبه (غررالحکم و درر الکلم، ج2، ص 410، حدیث 3061). بصیرترین مردم، انسانی است که عیوب خویش را ببیند و از گناهانش باز ایستد. در این حدیث علوی «عیب شناسی» و «رهایی از گناه» دو ویژگی اهل بصیرت شمرده شده است.

آشکار شدن اسرار و ظهور رازها

«بصیرت دینی» مرهون اخلاص و تقوا و الهام بخش علوم بسیار است و کلید گشودن صندوق اسرار عالم و آشکار شدن رازهاست. امیرمومنان امام علی(ع) در این ارتباط فرموده اند: قد انجابت السرائر لأهل البصائر (غررالحکم و دررالکلم، ج4 ، ص 476، حدیث 6676، نهج البلاغه ، خطبه

108) به تحقیق اسرار برای اهل بصیرت گشوده و رازهای درون و پنهان برای آنان آشکار شده است. اهل بصیرت از رازهای جهان باخبرند و از اسرار حوادث آگاهی دارند و با این آگاهی ها می توانند همواره حق را از باطل جدا کنند و راه حق را بیابند و راهنمای دیگران شوند.
موضوع: بصیرت , ,
برچسب‌ها: بصیرت
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: پنج شنبه 11 / 10 / 1399 ساعت: 9:10

موانع بصیرت

براى بصیرت موانعى وجود دارد که اگر آن موانع باشد نمى گذارد انسان خوب ببیند.یکى از آن موانع شخص گرایى است به جاى معیار گرایى.اگر انسان به اشخاص اتکا کند وملاک او براى حق و باطل، اشخاص باشند در مسیر حرکت دچار انحراف مى شود.
موضوع: بصیرت , ,
برچسب‌ها: بصیرت
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: پنج شنبه 11 / 10 / 1399 ساعت: 9:9
بصیرت چیست و چگونه حاصل می‏شود؟

عقل و علم در بصيرت
هرچند كه علم و شناخت از واقعيت ها و حقايق، بسيار اساسي و مفيد است ولي از آن جايي كه علم به معنايي دانايي است هرگز نمي تواند چنان كه بايد و شايد در يافتن مسير اصلي كمك كند.

دانايي و دانش، به عنوان مقدمه مي تواند به بصيرت بخشي و روشنگري كمك كند ولي آن چه به آدمي كمك مي كند تا اهل بصيرت شود عقل است.

بسياري از اهل علم و دانايي به سبب فقدان عقلي كه پاي هواي نفس را عقال كند و بند راهش شود، گرفتار بدبختي و شقاوت ابدي شده اند؛ زيرا آگاهي و دانايي نسبت به جهان واقعيت ها بلكه حتي حقايق ملكوتي هستي، نمي تواند نگرش و رفتار شخص را مشخص كند؛ اين جاست كه عقل به عنوان عامل مهم نگرش ساز وارد عمل مي شود.

عقل انساني است كه همانند پيامبر دروني و وجدان بيدار فطرت، آدمي را نسبت به آن چه يافته و آگاه شده، با انگيزه مي سازد و انگيزه حركتي را براي تحقق حقايق فراهم مي آورد. در حقيقت عقل آدمي به وي كمك مي كند تا از شناخت خويش نسبت به واقعيت ها و حقايق به درستي بهره گيرد و پس از سنجش و داوري، در مسيري قرار گيرد كه او را به سوي كمال و حقايق هستي سوق دهد.


 
موضوع: بصیرت , ,
برچسب‌ها: بصیرت
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: پنج شنبه 11 / 10 / 1399 ساعت: 9:6
بصیرت چیست و چگونه حاصل می‏شود؟

راه تحصيل بصيرت

براي نيل به مقام رفيع بصيرت بايد به بازسازي و اصلاح نفس خويش پرداخت.

 

موضوع: بصیرت , ,
برچسب‌ها: بصیرت
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: چهار شنبه 3 / 9 / 1399 ساعت: 18:14

روز قدس نماد بیداری ملت‌های مسلمان و روحیه استکبارستیزی آنان است

#روز_قدس ، فریاد علیه اسراییل غاصب

موضوع: بصیرت , ,
برچسب‌ها: بصیرت
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: چهار شنبه 3 / 9 / 1399 ساعت: 18:7

چرا مرگ بر اسراییل می گویید ؟!!!!!

❎ پاسخ به مطالب انحرافی مهدی خزعلی ❎ 


مهدی خزعلی کیست؟!!! ⬅  فرزند  آیت الله ابوالقاسم خزعلی ( ره) و. متخصص چشم پزشکی است و از منتقدان و مخالفان نظام جمهوری اسلامی می باشد . تا کنون چندین بار بخاطر انتشار مطالب انحرافی بازداشت و زندانی شده است. مرحوم آیت الله خزعلی در زمان حیاتش از فرزندش مهدی اعلام برائت کرد .

مهدی خزعلی

 

موضوع: بصیرت , ,
برچسب‌ها: بصیرت
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: چهار شنبه 3 / 9 / 1399 ساعت: 18:2

ای قدس ! ظهور مُنتَظر نزدیک است...

شعر درباره قدس : #سلام_بر_قدس


سلام بر دل پرخون مسجدالاقصی
به مسجدی که خداوند گفت بارکنا

 

موضوع: بصیرت , ,
برچسب‌ها: بصیرت
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: چهار شنبه 28 / 7 / 1399 ساعت: 18:6

 ادعای ابراهیم یزدی درباره روز قدس /سطل آبی که روی اسراییل ریخته نشد/بازخوانی پیام روز قدس امام خمینی

چرا از فلسطین حمایت می کنیم؟!!!

✅  *ما انسان دوست هستیم .......*

  ✌ *روز قدس گرامی باد.* ✌

موضوع: بصیرت , ,
برچسب‌ها: بصیرت
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: چهار شنبه 28 / 7 / 1399 ساعت: 18:3

20105

راهی که طی کرده ایم...... جوانان عزیز حتما بخونید .

⏳. *راهی که طی کرده ایم .......*  ✌

 پیشنهاد مطالعه برای #جوانان .

   

موضوع: بصیرت , ,
برچسب‌ها: بصیرت
صفحه قبل 1 2 3 صفحه بعد
تازه ترين مطالب
دوستان
ابزارک هاي وبلاگ
قالب وبلاگ

RSS

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 5012
بازدید دیروز : 5060
بازدید هفته : 17800
بازدید ماه : 21005
بازدید کل : 2467281
تعداد مطالب : 14650
تعداد نظرات : 79
تعداد آنلاین : 1


Alternative content


ک