بدن انسان

ندای وحی

قرآنی ،اعتقادی،مذهبی ، تربیتی

درباره من
این وب سایت جهت بسط وگسترش فرهنگ قرآنی ، با لا بردن سطح آگاهیهای دینی اعتقادی تربیتی
موضوعات
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: جمعه 23 / 4 / 1400 ساعت: 10:8

بدن انسان

نـيـروی حـفـاظـتـی بـدن

 حقایقی جالب و شگفت‌انگیز درباره بدن شما

« هر کسی در درون خود نيروی پشتيبانی دارد».

«نَفس»: زندگی و خودآگاهی در پديده زنده، و آنچه غرائز و احساسات و هستی خود را درک می کند و از خود بعنوان "من" ياد می کند. پديده زنده با زنده بودن نَفس زنده است و با مردن نَفس می ميرد و همينطور با مردن بدن نَفس نيز

 

نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: جمعه 23 / 4 / 1400 ساعت: 9:48

حقایقی شگفت‌انگیز درباره بدن انسان که نمی دانید!

عجایب بدن انسان در بیان قرآن

پرسش : عجایب آفرینش اعضای بدن انسان در قرآن چگونه بیان شده است؟ پاسخ اجمالی:

مطالعه اجزای بدن انسان و پیچیدگی های به کار رفته در آن یکی از بهترین درس های خداشناسی است. قرآن نیز همواره به این راه شناخت توجه دارد. مثلا در سوره نحل خلقت انسان در حالت بی اطلاعی از دنیای پیرامون و سپس مجهز شدنش به ابزارهای دیداری و شنیداری و تعقلی مورد اشاره قرار می گیرد و یا در سوره یونس با استفهامی انکاری که پاسخش را از فطرت مردمان می گیرد به تأمین رزق مردم حتی بت پرستان و پدید آمدن چشم و گوش آنها از جانب خداوند اشاره می شود. آیات بسیار زیاد دیگری نیز در این رابطه وجود دارند.

 

نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: چهار شنبه 27 / 2 / 1400 ساعت: 9:21
 

توحید مفضل: حکمت رشد مو و ناخن (عکس نوشته)

 حکمت رشد مو و ناخن 

مفضّل مى‏‌گويد: به امام صادق عليه السّلام عرض كردم : چه مى‏‌شد اگر خداوند موهای بدن و ناخن ها را چنان مى‌‏آفريد كه رشد نکنند تا آدمى به اصلاح و كوتاه كردن نيازمند نباشد.؟
امام صادق عليه السّلام فرمود: 
خداوند متعال در اين كار، نعمت هايى نهاده كه آدمى از آنها آگاه نيست تا سپاس گويد.
آگاه باش! دردهاى بدن با خروج مو از منافذ بدن و با خروج ناخن از سر انگشتان خارج مى‏‌گردد؛ از اين رو به انسان فرمان داده شده كه هر هفته با مو تراشيدن و كوتاه كردن ناخن ها به اين كار اقدام كند. اين كار باعث مى‏‌شود كه موى و ناخن با شتاب بيشترى برويند و دردها و بيماري ها را سريعتر خارج كنند. اگر شخص چنين نكند، رشد آنها كوتاه و اندك مى‏‌شود، در نتيجه، دردها در بدن مى‏ماند و بيماري هاى مختلف پديد مى‌‏آيد.
منبع: شگفتیهای آفرینش (ترجمه توحید مفضل)  

 
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: چهار شنبه 27 / 2 / 1400 ساعت: 9:8

خرس آبی

خرس آبی، جانداری میکروسکوپی و بسیار کوچک، اما با ویژگی‌های شگفت انگیزی است. این جاندار با نام علمی تاردیگرادا (Tardigrada) یا خرس آبی نیز شناخته می‌شود ابتدا درسال ۱۷۷۳ میلادی کشف شده است. این جاندار در بیشتر مناطق کره زمین از قله کوه‌ها تا عمق دریاها، جنگل‌های استوایی و حتی قطب جنوب یافت می‌شود.

تحقیق درباره شگفتی‌های آفرینش


این جاندار با شرایط آب و هوایی بسیار سازگار است و می‌تواند در درجه حرارت منفی ۲۷۲ درجه سانتیگراد به مدت چند دقیقه زنده بماند.

 

نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: شنبه 4 / 1 / 1400 ساعت: 6:0

شگفتی های آفرینش در غار انجیرسیاه گچساران

شگفتی های آفرینش در غار انجیرسیاه گچساران

گچساران- ایرنا- غار ناشناخته انجیر سیاه در گچساران یکی از شگفتی های طبیعی جهان خلقت است که در پس صخره های سخت و سنگی و سکوت زمین نغمه شکوه آفرینش سر داده شده است.

گزارش ایرنا، در مسیر روستای انجیره سیاه به روستای پادوک در شرق گچساران و منطقه لیشتر غاری طبیعی چون تونل در دل کوه جلوه گری می کند.

 

نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: شنبه 4 / 1 / 1400 ساعت: 6:0

کهکشان راه شیری

کهکشان راه شیری یکی از شگفتی‌های آفرینش و منظومه شمسی نیز جزئی از آن است. با استفاده از تلسکوپ از زمین می‌توان به مطالعه کهکشان راه شیری پرداخت که در شب به شکل زنجیره‌ای از ستارگان شناسایی می‌شود.

تحقیق درباره شگفتی‌های آفرینش

 

نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: شنبه 4 / 1 / 1400 ساعت: 6:0

ابرها و ریزش باران

باران، یکی از نعمت‌های بزرگ پروردگار است که به وسیله ابرها در بسیاری از نقاط زمین فرو می‌ریزد. در اثر همین برکات آسمانی است که رودها، چشمه‌ها، سدها و دریاها پر آب می‌شود و زندگی موجودات در زمین ادامه می‌یابد. در خطبه ای از امیر مؤمنان درباره چگونگی شکل‌گیری ابرها و ریزش باران می‌خوانیم: «خداوند، ابرهایی را آفرید تا قسمت‌های مرده زمین احیا شود و گیاهان رنگارنگ بروید. پس قطعات بزرگ و پراکنده ابرها را به هم پیوست تا سخت به حرکت درآمدند و با به هم خوردن ابرها، برق‌ها درخشیدن گرفت و از درخشندگی ابرهای سفیدِ کوه پیکر و متراکم چیزی کاسته نشد. بعد، ابرها را پی در پی فرستاد تا زمین را احاطه کردند و بادها، شیر باران را از ابرها دوشیدند و به شدت به زمین فرو ریختند. ابرها هم پایین آمده سینه بر زمین ساییدند و آن‌چه بر پشت داشتند، فرو ریختند و در این حال، در بخش‌های بی گیاه زمین، انواع گیاهان رویید و در دامن کوه‌ها سبزه‌ها پدید آمد».

 

نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: شنبه 4 / 1 / 1400 ساعت: 6:0

شگفتی های آفرینش :آسمان

هیئت جدید به آسمان به آن معنا که قدما قائل بودند به هیچ شکل قائل نیست، که اساساً آسمانی به آن معنا وجود داشته باشد. به حسب هیئت جدید آنچه وجود دارد فقط خود ماه و خورشید و ستارگان هستند که در فضا معلق اند بدون آنکه در آسمانی نصب شده باشند و آسمانی آنها را در خود قرار داده باشد. ما جز یک عده کرات معلق در فضا چیز دیگری نداریم.

 

نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: دو شنبه 25 / 11 / 1399 ساعت: 8:43

Surah / Chapter 13 : Ayah / Verse 4

وَ فِي الْأَرْضِ قِطَعٌ مُتَجاوِراتٌ وَ جَنَّاتٌ مِنْ أَعْنابٍ وَ زَرْعٌ وَ نَخِيلٌ صِنْوانٌ وَ غَيْرُ صِنْوانٍ يُسْقى‌ بِماءٍ واحِدٍ وَ نُفَضِّلُ بَعْضَها عَلى‌ بَعْضٍ فِي الْأُكُلِ إِنَّ فِي ذلِكَ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يَعْقِلُونَ «4»

نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: دو شنبه 25 / 11 / 1399 ساعت: 8:40

امتحان الهی

اللَّهُ الَّذِي رَفَعَ السَّماواتِ بِغَيْرِ عَمَدٍ تَرَوْنَها ثُمَّ اسْتَوى‌ عَلَى الْعَرْشِ وَ سَخَّرَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ كُلٌّ يَجْرِي لِأَجَلٍ مُسَمًّى يُدَبِّرُ الْأَمْرَ يُفَصِّلُ الْآياتِ لَعَلَّكُمْ بِلِقاءِ رَبِّكُمْ تُوقِنُونَ «2»

 

نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: دو شنبه 25 / 11 / 1399 ساعت: 8:28

چشم در چشم خفاش ها

خفاش، پرنده شب

در خطبه ای از امیر مؤمنان حضرت علی علیه‌السلام درباره شگفتی‌های آفرینش خفاش چنین آمده است: «از زیبایی‌های صنعت پروردگاری و شگفتی‌های آفرینش او، همان اسرار پیچیده حکیمانه در آفریدن خفاشان است. روشنی روز که همه چیز را می‌گشاید، چشمانشان را می‌بندد و تاریکی شب که هر چیز را به خواب فرو می‌برد، چشمان آن‌ها را باز می‌کند.... روشنی آفتاب، خفاش را از رفتن در تراکم نورهای تابنده‌اش باز می‌دارد و در خلوتگاه‌های تاریک پنهان می‌سازد؛ که خفاش از حرکت در نور درخشان ناتوان است. پس او در روز پلک‌ها را بر سیاهی دیده‌ها اندازد و شب را چونان چراغی برمی‌گزیند که در پرتو تاریکی آن، روزی خود را جستجو می‌کند و سیاهی شب، دیده های او را نمی‌بندد و به خاطر تاریکی زیاد، از حرکت و تلاش باز نمی‌ماند. آن گاه که خورشید پرده از رخ بیفکند و سپیده صبحگاهان بدمد و لانه تنگ سوسمارها از روشنی آن روشن شود، خفاش پلک‌ها بر هم می‌نهد و بر آن چه در تاریکی شب به دست آورده، قناعت می‌کند».(خطبه 154 نهج البلاغه)

 

نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: دو شنبه 25 / 11 / 1399 ساعت: 8:26

شگفتی‌های جهان آفرینش/450‌ عـضله در بدن انسان

خلقت هر نوع‌ از انواع حیوانات روی زمین گرچه جالب و شگفت‌ انگیز اسـت؛ ولی‌ هیچ یک از آنها‌ مانند انسان عجیب و اسرارآمیز‌ نیست‌
 
شگفتی های جهان آفرینش/450‌ عـضله در بدن انسان

«انسان»در قسمتی از تجهیزات‌ حیاتی مـانند دستگاه هاضمه، پخش خـون، تـنفس و امثال آن با حیوانات؛ مشابه و شریک است‌ اما امتیاز وی نسبت به حیوانات به اندازه‌ای عمیق و اساسی است که برای او‌ در خلقت فصل‌ درخشان و مخصوصی باز کرده است.
این تفاوت اساسی از دو جنبه سرچشمه می گیرد:

 

نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: چهار شنبه 22 / 10 / 1399 ساعت: 9:30

آفرینش و شگفتی‌های دریا

دریا

 

ماهی گیر ، به آرامی تور ماهیگیری را بر آبهای نیلگون دریا پهن كرد و به انتظار نشست. دریا آرام بود و حتی صدای مرغان دریایی ، آرامش آن را برهم نمی زد. چشمان جستجوگر پسر ماهیگیر، به دقت آبهای اطراف قایق را می كاوید او برای اولین بار به همراه پدر برای صید ماهی به دریا آمده بود. امواج آرام دریا ، قایق را به آهستگی تكان می داد و نسیمی خنك بر چهره ی ماهیگیر و پسرش می وزید. پسر منتظر بود تا از پدرش فنون ماهیگیری بیاموزد ، اما پدر قبل ازهرچیز ، نكته ای مهم را به او یادآوری كرد و چنین گفت :

 

نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: چهار شنبه 22 / 10 / 1399 ساعت: 9:28

شگفتی های جهان آفرینش/ اسرار سلسله گیاهان 2

در هوائی که تنفس می کنیم مقدار‌ معینی‌ اکسیژن‌ موجود است و اکسیژن یک ماده یحیاتی است کـه‌ بـرای‌ تـولید حرارت غریزی؛حائز اهمیت فـوق‌ العاده‌ ای اسـت و زنـدگی بدون‌ آن پنج دقیقه هم ممکن نیست.
 
 شگفتی های جهان آفرینش/ اسرار سلسله گیاهان 
در اجتماع بشری دو نوع بازار‌ موجود است که در هـر یک از آنها «طبق قانون عرضه‌ و تقاضا» کالاهای مخصوصی‌ رواج دارد:یکی بازار‌ کسب‌ و تجارت و دیـگر بازار علم و معرفت.
 
در بـازار کـسب و تجارت متاع هائی رایج است و قدر و قیمت دارد که نیازمندی های جسمی‌ و مادی انسان را تأمین می‌کند، و قسمت مهمی از لوازم زندگی وی را فراهم‌ می سازد.
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: چهار شنبه 22 / 10 / 1399 ساعت: 9:25

شگفتی های جهان آفرینش/ سلسله گیاهان

دربـاره معمای بزرگ خلقت یعنی «انسان» در طی شانزده مقاله بحث های متنوعی‌ به عمل آمد و قسمت هائی‌ از اسرار وجـود وی مورد بررسی قرار گرفت، گرچه این معمای شگفت‌ به این‌ آسانی حل نمی شود و ایـن‌ موجود‌ اسرارآمیز با ایـن بـیانات مختصر معرفی کامل نمی گردد، اما قسمت های مختلف و حساسی که تذکر داده شد برای هدف ما کافی است، زیرا منظور ما این بود که قسمت های متعددی از سازمان‌ وجود «انسان» را مورد توجه قرار دهـیم و از این راه‌ درس توحید بخوانیم و به همین جهت گمان می کنیم با همان مقداری که تذکر داده ایم هدف‌ ما تأمین گشته است. زیرا در‌ نظر‌ اهل تحقیق و دقت هر اندکی بسیار و هر قطره‌ ای‌ دریا است.
شگفتی های جهان آفرینش/ سلسله گیاهان
هـر کـه را باشد زسینه فتح باب‌
 
او ز هر ذره ببیند آفتاب

افـرادی که خانه‌ ی دل را از آلودگی های رذائل اخلاق‌ پاک نموده و با چراغ تقوی و فضیلت‌ روشن ساخته‌اند، و عملا به وظایف دینی‌ قیام‌ و اقدام‌ می کنند، نور الهی و صفای معنوی در محیط دل آنها پرتـو افـکن شده مسلما؛ پیوند ارتـباط و مـحبت و ایمان ‌‌میان‌ آنها و خدا محکم‌ می گردد و البته این پیوند چون بر اساس ایمان و تقوی قرار‌ گرفته‌ هرگز‌ گسستنی نیست. به عکس، افرادی که در انحطاط اخلاقی به سر می برند و عملا به منکرات و معاصی آلوده انـد‌ هـر قدر در نظام موجودات این جهان بنگرند، خداشناس واقعی نمی گردند و از این نظر‌ سطحی‌ نتیجه‌ای نمی گیرند:

نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: شنبه 9 / 10 / 1399 ساعت: 9:4

شگفتی های جهان آفرینش/ سلسله گیاهان

دربـاره معمای بزرگ خلقت یعنی «انسان» در طی شانزده مقاله بحث های متنوعی‌ به عمل آمد و قسمت هائی‌ از اسرار وجـود وی مورد بررسی قرار گرفت، گرچه این معمای شگفت‌ به این‌ آسانی حل نمی شود و ایـن‌ موجود‌ اسرارآمیز با ایـن بـیانات مختصر معرفی کامل نمی گردد، اما قسمت های مختلف و حساسی که تذکر داده شد برای هدف ما کافی است، زیرا منظور ما این بود که قسمت های متعددی از سازمان‌ وجود «انسان» را مورد توجه قرار دهـیم و از این راه‌ درس توحید بخوانیم و به همین جهت گمان می کنیم با همان مقداری که تذکر داده ایم هدف‌ ما تأمین گشته است. زیرا در‌ نظر‌ اهل تحقیق و دقت هر اندکی بسیار و هر قطره‌ ای‌ دریا است.
شگفتی های جهان آفرینش/ سلسله گیاهان
هـر کـه را باشد زسینه فتح باب‌
او ز هر ذره ببیند آفتاب

افـرادی که خانه‌ ی دل را از آلودگی های رذائل اخلاق‌ پاک نموده و با چراغ تقوی و فضیلت‌ روشن ساخته‌اند، و عملا به وظایف دینی‌ قیام‌ و اقدام‌ می کنند، نور الهی و صفای معنوی در محیط دل آنها پرتـو افـکن شده مسلما؛ پیوند ارتـباط و مـحبت و ایمان ‌‌میان‌ آنها و خدا محکم‌ می گردد و البته این پیوند چون بر اساس ایمان و تقوی قرار‌ گرفته‌ هرگز‌ گسستنی نیست. به عکس، افرادی که در انحطاط اخلاقی به سر می برند و عملا به منکرات و معاصی آلوده انـد‌ هـر قدر در نظام موجودات این جهان بنگرند، خداشناس واقعی نمی گردند و از این نظر‌ سطحی‌ نتیجه‌ای نمی گیرند:

نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: شنبه 9 / 10 / 1399 ساعت: 9:0

شـگفتی‌های‌ آفرینش‌ دستگاه بینائی

سازمان وجود انسان از دستگاه های متعددی به وجود آمده که هر یک‌ از آنها دارای وظـیفه ی مخصوصی هستند؛ و در عین حال باهم ارتباط و هم آهنگی‌ کامل دارند.

 

شـگفتی‌های‌ آفرینش‌ دستگاه بینائی

سازمان وجود انسان از دستگاه های متعددی بوجود آمده که هریک‌ از آنها دارای وظـیفه ی مخصوصی هستند؛ و در عین حال باهم ارتباط و هم آهنگی‌ کامل دارند،و بطور کلی‌ هـمه‌ آنها به دو قسمت مـتمایز تـقسیم می گردند:
1-دستگاه احساس وم ادراک که عهده‌ دار شعور و حس و اندیشه و میل و لذت و اراده‌ می‌باشند.
2-دستگاه غیر احساس و ادراک که متصدی وظایفی از قبیل تغذیه و تنفس و امثال‌ آن‌ هستند.

 

نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: شنبه 9 / 10 / 1399 ساعت: 8:55

شگفتی های آفرینش در نهج البلاغه

امیرمؤمنان علیه السلام در خطبه ای درباره آفرینش آسمان و شگفتی های آن می فرماید: «خداوند، فضای باز و پستی و بلندی و فاصله های وسیع آسمان ها را بدون این که بر چیزی تکیه کند، نظام بخشید و شکاف های آن را به هم آورد... و آفتاب را نشانه روشنی بخش روز، و ماه را با نوری کمرنگ برای تاریکی شب ها قرار داد. بعد آن دو را در مسیر حرکت خویش به حرکت درآورد و حرکت آن دو را دقیق اندازه گیری کرد تا در درجات تعیین شده حرکت کنند که بین شب و روز تفاوت باشد و قابل تشخیص شود و با رفت و آمد آن ها، شماره سال ها و اندازه گیری زمان ممکن باشد.
 
امیرالمومنین
ابرها و ریزش باران
باران، یکی از نعمت های بزرگ پروردگار است که به وسیله ابرها در بسیاری از نقاط زمین فرو می ریزد. در اثر همین برکات آسمانی است که رودها، چشمه ها، سدها ودریاها پر آب می شود و زندگی موجودات در زمین ادامه می یابد. در خطبه ای از امیرمؤمنان درباره چگونگی شکل گیری ابرها و ریزش باران می خوانیم: «خداوند، ابرهایی را آفرید تا قسمت های مرده زمین احیا شود و گیاهان رنگارنگ بروید. پس قطعات بزرگ و پراکنده ابرها را به هم پیوست تا سخت به حرکت درآمدند و با به هم خوردن ابرها، برق ها درخشیدن گرفت و از درخشندگی ابرهای سفیدِ کوه پیکر و متراکم چیزی کاسته نشد. بعد، ابرها را پی در پی فرستاد تا زمین را احاطه کردند و بادها، شیر باران را از ابرها دوشیدند و به شدت به زمین فرو ریختند. ابرها هم پایین آمده سینه بر زمین ساییدند و آن چه بر پشت داشتند، فرو ریختند و در این حال، در بخش های بی گیاه زمین، انواع گیاهان رویید و در دامن کوه ها سبزه ها پدید آمد».
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: سه شنبه 2 / 9 / 1399 ساعت: 17:24

شگفتی‌های آفرینش

دانستنی های علمی از زبان امام صادق علیه السلام
چشم انسان

یك جهان در یك جسم

روزى یك نفر نصرانى به محضر مبارك امام جعفرصادق علیه السلام شرفیاب شد و پیرامون تشكیلات و خصوصیّات بدن انسان سؤ ال هائى را مطرح كرد؟امام جعفر صادق علیه السلام در جواب او اظهار داشت :

 

 

نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: سه شنبه 2 / 9 / 1399 ساعت: 17:19

نکات شگفت انگیز درباره مارها - قسمت اول

مارها استاد استتار، شکارچی ماهر و قهر مان خوردن هستندبیش از 2500 نوع مار در سر تا سر جهان وجود دارند.


پوست اندازی مارها:
پوست مارها به معنی واقعی کلمه برای شان کوچک و تنگ می شود. هر چند ماه این اتفاق با مالیدن بدنشان روی زمین یا شاخه درخت آغاز می شود. پوست اندازی از قسمت دهان شروع می شود و مار به تدریج از پوست بسیار تنگ خود بیرون مبی خزند.پوست مار به صورت وارونه بیرون می آید، درست مانند جوراب.

نکات شگفت انگیز درباره مارها

 

صفحه قبل 1 2 صفحه بعد
تازه ترين مطالب
دوستان
ابزارک هاي وبلاگ
قالب وبلاگ

RSS

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 5689
بازدید دیروز : 5060
بازدید هفته : 18477
بازدید ماه : 21682
بازدید کل : 2467958
تعداد مطالب : 14650
تعداد نظرات : 79
تعداد آنلاین : 1


Alternative content


ک