4اشتباه تحصیلی که والدین مرتکب می شوند

ندای وحی

قرآنی ،اعتقادی،مذهبی ، تربیتی

درباره من
این وب سایت جهت بسط وگسترش فرهنگ قرآنی ، با لا بردن سطح آگاهیهای دینی اعتقادی تربیتی
موضوعات
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: شنبه 15 / 4 / 1400 ساعت: 8:23

4 اشتباه تحصیلی که والدین مرتکب می شوند

 

4اشتباه تحصیلی که والدین مرتکب می شوند

گاهی والدین، دانش آموز را وارد چرخه اشتباه تحصیلی می کنند. والدین به هر دری می زنند تا بتوان می کنندند فرزندانی موفق و سربلند به جامعه تحویل دهند ولی وسواس زیاد در این راه مشکلاتی برای دانش آموزان و گاهی خانواده ایجاد می کند.
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: شنبه 15 / 4 / 1400 ساعت: 8:18

با پدر و مادرها تا آزمون تیزهوشان

همراهی پدر و مادر با دانش‌ آموز تا آزمون تیزهوشان نقش به سزایی در موفقیت و کسب نتیجه‌ مطلوب دارد. همراهی پیوسته و صمیمانه‌ اولیا، انگیزه‌ دانش‌ آموزان برای انجام دادن درست کارهای ساده برای پیشرفت در آزمون‌ ها را چند برابر می‌کند.

با پدر و مادرها تا آزمون تیزهوشان

برای هر آزمون یک پیشنهاد برای همراهی هدفمندتر ارائه می‌شود و امید است مورد توجه و قابل اجرا برای پدران و مادران عزیز باشد.


دانش‌ آموزان باهوش، خلاق و فعال از کشف کردن لذت می‌برند و به دنبال فرصتی برای تجربه کردن هستند. اجازه دهید دانش‌آموز مزیت‌ های برنامه‌ ریزی را خودش کشف کند. از دانش‌ آموز بخواهید یک روز بدون برنامه درس بخواند و

 

موضوع: همگام با مربیان , ,
برچسب‌ها: همگام با مربیان
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: سه شنبه 19 / 2 / 1400 ساعت: 20:39

برخیز و یاد بگیر! فعالیت فیزیکی به یادگیری املا و ریاضی کودکان کمک می کنند

پژوهشی جدید رابطه ای بین فعالیت های فیزیکی و تاثیر آن بر یادگیری و افزایش نمرات در دروس خاص یافته است.
 
برخیز و یاد بگیر! فعالیت های فیزیکی به یادگیری املا و ریاضی کودکان کمک می کنند

مانند هر کودک دیگری، فرزند من هم موقع انجام دادن تکالیف ریاضی و املا، خسته می شود. گاهی اوقات ما مشق نوشتن را متوقف می کنیم و کمی دور خانه می دویم و یا می رقصیم، سپس از او می خواهم که دوباره بر روی سوال تمرکز کند. و نتیجه خوبی دارد.

موضوع: همگام با مربیان , ,
برچسب‌ها: همگام با مربیان
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: سه شنبه 19 / 2 / 1400 ساعت: 20:38

آسیب سنگین تلفن همراه در زندگی دانش آموزان

آیا تا به حال می دانستید تلفن همراه در کنار تمام مزایای آن، چه مضراتی برای دانش آموزان دارد؛ به عنوان مثال متخصصان انگلیسی معتقدند تومور مغزی در نوجوانی و بزرگسالی حاصل استفاده بی رویه کودکان از وسایل الکترونیکی است.
 
14 آسیب سنگین تلفن همراه در زندگی دانش آموزان
این روزها کمتر پیش می‌آید گوشی تلفن و یا تبلت دست کودکان نبینیم؛ بچه‌های 3 و 4 ساله حتی اگر خودشان صاحب گوشی همراه و تبلت نباشند، تمام فوت و فن‌ های تلفن همراه پدر و مادرشان را از حفظ هستند، حتی بهتر از خود آن ها و اگر تنها یکی دو سال بزرگ‌ تر باشند، صاحب تبلت‌ های اسمارت می‌شوند.

 

موضوع: همگام با مربیان , ,
برچسب‌ها: همگام با مربیان
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: سه شنبه 19 / 2 / 1400 ساعت: 20:36

افت تحصیلی چیست و عوامل موثر بر آن کدام است؟

وقتی فاصله بین استعداد بالقوه فرد و استعدادهای بالفعل او مشهود و زیاد باشد می گوئیم افت تحصیلی اتفاق افتاده است. افت تحصیلی فقط تجدیدی و مردود شدن نیست بلکه وقتی که یادگیری های دانش آموز از توان بالقوه و حد انتظار کمتر باشد افت تحصیلی اتفاق افتاده است.
افت تحصیلی چیست و عوامل موثر بر آن کدام است؟
ضریب هوشی پایین:
دانش آموزی که ضریب هوشی (آی کیو) او 70 به پایین است طبیعتا در آموزش مشکل خواهد داشت. نباید دانش آموز را با دیگری مقایسه کرد بلکه باید کاری کرد که از استعدادهای حاضر بهترین استفاده را ببریم. احترام به هوش فرزندان، پذیرش آن از سوی خانواده و معلم و تلاش برای فعال کردن آن از ضروریات امور تربیتی است. دانش آموز با داشتن ضریب هوشی متوسط ( 100 ) می تواند به درجات علمی خوبی برسد به شرطی آنکه امکانات روانی، محیطی و آموزشی مناسب هم فراهم باشد.

بیسواد بودن والدین و عدم رفع اشکالات درسی دانش آموز:

بیسواد بودن والدین و ناتوانی آن ها در هدایت تحصیلی فرزندان و رفع اشکالات درسی آن ها یکی از عوامل مهم افت تحصیلی دانس آموز است. هوش و توان تحصیلی در این خانواده ها آسیب می بیند و فرزند روزبروز از نظر اعتماد به نفس به تحلیل می رود. بهتر است والدین به سوی با سواد شدن قدم بردارند و آموزش ببینند تا بتوانند با فرزندان خود ارتباط برقرار کنند و به آن ها در یادگیری کمک کنند.

مدرسه هراسی و ترس از معلم:
گاهی مدرسه هراسی و ترس دانش آموز از معلم آنقدر بالاست که تعادل روانی و رفتاری او را بهم می ریزد. اضطراب در احساس دانش آموزان اثر می گذارد، تمرکز ذهن را مختل می کند و هیجانات فرد از تعادل خارج می شود. دانش آموز در کلاس باید بتواند از معلم سوال کند و پاسخ بشنود. نباید دانش آموز پیش دیگران مسخره شود. تنبیهات شدید معلم هم باعث مدرسه گریزی دانش آموز می شود.

نداشتن ارتباط بین والدین و مدرسه:
نبودن رابطه بین اولیاء و مدرسه باعث فراموش شدن معلم و دانش آموز می شود. ضعف های او پنهان می ماند، اشکالات رفتاری و درسی رفع نمی شود. داشتن نمرات پایین و تکرار آن ها بی کفایتی دانش آموز را تقویت می کند و ادامه این روند افت تحصیلی را بدنبال خواهد داشت. در مدرسه باید شرایطی فراهم شود که والدین بتوانند با آرامش و عزت نفس با مدیر، معلم و فرزند خود ارتباط برقرار کرده و درباره اخلاق، رفتار، درس و تلاش او جویا شوند.

نبودن آرامش روانی و عاطفی در منزل:
عدم امنیت روانی در منزل، انداختن ترس و لرز بر جان فرزندان، کتک کاری بین زن و مرد، طلاق و جدایی، اعتیاد والدین، فقر و نداری، مهاجرت های تحصیلی و… از جمله عواملی هستند که در افت تحصیلی فرزندان بسیار موثرند. نمی توان بد زندگی کرد اما خوب تربیت نمود، بلکه در منزل باید زمینه های آرامش روانی، عزت نفس، پذیرش فرزندان، احترام به آن ها، کنترل واژه ها و گرامی داشتن تلاش فرزندان در نظر گرفته شود تا دانش آموز با راحتی خیال، احساس ارزشمندی و احساس امنیت روانی به تلاش و تحصیل خود ادامه دهد.

بکار بردن واژه های تحقیر آمیز در منزل:
نوع واژه هایی را که والدین در منزل بکار می برند اگر تحقیر آمیز و همراه با توهین باشد و این روند ادامه یابد آثار سوء روانی در فرزندان و حتی خود والدین می گذارد. واژه های منفی احساس بی کفایتی را در فرزندان تقویت می کند. دانش آموز خود را شایسته آموختن نمی داند و می گوید: من توان خواندن این درس را ندارم و یا من هرگز به جایی نمیرسم. این نگرش و خودپنداره دانش آموز درباره خود، ریشه در دوران کودکی و خانواده دارد. توهین به هوش دانش آموز و مسخره کردن نمره دریافتی او و مقایسه کردن فرزند با دیگران و هم چنین بد گویی پشت سر معلم دانش آموز و به استهزاء گرفتن آموزش و پرورش از سوی “والدین ناوارد” از عوامل مهم افت تحصیلی فرزندان است. والدین اگر فرزندان سالم، نیکوکار و درسخوان می خواهند اولین کار این است که باید در منزل واژه های خود را کنترل نمایند. کلماتی را بکار ببرند که شادابی، خود ارزشمندی، تلاش و “خود پنداره مثبت” را تقویت کند.

روش مطالعه غلط و معنی دار نبودن آموخته ها:
خوابیده درس خواندن، قدم زنان درس خواندن، در جای بسیار نرم نشستن، نزدیکی زیاد چشم به کتاب، رعایت نکردن استراحت در طول مطالعه، نداشتن تمرکز و دقت، شلوغ بودن روی میز مطالعه و… باعث می شود یادگیری به نحو مطلوب اتفاق نیافتد و ما نتوانیم در امتحان نمره مناسب بگیریم.

کارا نبودن معلم در تدریس:
معلم باید با علم روانشناسی و تدریس روز آشنا باشد. از دانش آموزان درباره شیوه تدریسش نظرخواهی کند و با همکاران موفقش مشورت کند.

اختلات شخصیتی و مشکلات جسمانی کودک:
گاهی علت افت تحصیلی دانش آموز به ویژگی های روانی و شخصیتی فرد برمی گردد. بیش فعال بودن کودک، اختلال سلوکی، افسردگی های خفیف، نگرانی از خانواده، مهاجرت از مدرسه قبلی، آزار و اذیت دانش آموزان، طلاق و جدایی، بی سرپرست بودن یا بد سرپرست بودن دانش آموزان و مشکلات شخصیتی دیگر می تواند افت تحصیلی رابرای فرزند فراهم کند. گاهی علت مشکلات تحصیلی و یادگیری دانش آموز مشکلات فیزیولوژیکی و بدنی است. کم خونی، بیماری قند، داشتن انگل، اختلال در غده تیروئید، صرع خفیف و ناشناخته و… از جمله عواملی هستند که می تواند در تحصیل دانش آموز اثر گذاشته و افت تحصیلی را بوجود آورند.

اضطراب در امتحان و اضطراب در امتحان:
اضطراب در امتحان اگر شدید باشد تمرکز فرد، مختل شده و پردازش مطالب در ذهن بهم می ریزد و باعث افت تحصیلی می شود.

منبع: آخوندی

موضوع: همگام با مربیان , ,
برچسب‌ها: همگام با مربیان
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: سه شنبه 30 / 9 / 1399 ساعت: 9:5

تکالیف زیاد، وقت کم - بخش اول

معلمان این روزها تکالیف زیادی به کودکان می دهند و در نتیجه کودکان تحت استرس قرار می گیرند، از خواب محروم می شوند، و بدتر از همه سرخورده می شوند. اما مادران نا امیدی وجود دارند که با تکالیف می جنگند و پیروز می شوند.
تکالیف زیاد، وقت کم

بحران تکالیف
مادری همیشه فکر می کرد ناراحتی ها درباره حجم زیاد مطالب اغراق است. پسرش هیچ گاه بیشتر از نیم ساعت مشق ننوشته بود. اما زمانی که مدرسه اش را عوض کرد، حجم تکالیفش زیاد شد و شش کلاس داشت و برای هر کلاس باید نیم ساعت مشق می نوشت و با یک کوله پشتی پر از تکلیف به خانه بر می گشت.

موضوع: همگام با مربیان , ,
برچسب‌ها: همگام با مربیان
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: سه شنبه 30 / 9 / 1399 ساعت: 9:4

پیشرفت تحصیلی چیست و عوامل موثر بر آن کدام است؟

چنان که آموخته های فرد متناسب با توان و استعدادهای بالقوه اش باشد یا فاصله ای بین توان بالقوه و توان بالفعل دانش آموز نباشد می گوئیم پیشرفت تحصیلی اتفاق افتاده است.
پیشرفت تحصیلی چیست و عوامل موثر بر آن کدام است؟


وضعیت فرهنگی خانواده:
در خانواده هایی که والدین از طریق کلام و رفتار به علم دانش آموز و معلم او احترام می گذارند موفقیت تحصیلی در این خانواده ها بیشتر مشاهده می شود. هم چنین در خانواده هایی که والدین با کتاب، روزنامه و مطالعه سروکار دارند علاقمندی فرزند هم به مطالعه و بخصوص درس افزایش می یابد.

موضوع: همگام با مربیان , ,
برچسب‌ها: همگام با مربیان
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: سه شنبه 30 / 9 / 1399 ساعت: 9:2

تکالیف زیاد، وقت کم - بخش دوم

نسبت به نشانه های فرسودگی آگاه باشید: نا امیدی ممتد، از دست دادن انگیزه و کاهش علاقه به یادگیری. و برای صحبت کردن آماده باشید...
پنج چیزی که نباید درباره تکالیف به کودکان بگوییم


در مطلب قبل در ارتباط با تکالیف دانش آموزان دانستیم باید یاد بگیریم که متخصصان درباره مقدار مناسب تکالیف و تفاوت بین تکالیف هوشمندانه و تکالیف سنگین و راه کارهای مفیدی که کودکان با استفاده از آن ها می توانند بهترین نتیجه را از مطالعه بگیرند، چه می گویند.
در ادامه مطلب می خوانیم...

موضوع: همگام با مربیان , ,
برچسب‌ها: همگام با مربیان
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: دو شنبه 24 / 8 / 1399 ساعت: 17:45

اضطراب شب های امتحان

همه ما با اضطراب امتحان آشنا هستیم. هنگام امتحان احساس می کنیم ضربان قلب مان افزایش یافته، کف دست های مان عرق کرده است و همه چیز را فراموش کرده ایم. فکر کردن برای مان مشکل تر می شود و دیگر نمی توانیم به سوال ها پاسخ دهیم.
اضطراب شب های امتحان

اضطراب امتحان یکی از رایج ترین مشکلات دانش آموزان به شمار می رود و 50 درصد از کودکان و نوجوانان به آن مبتلا می شوند. چون اضطراب امتحان معمولا عملکرد امتحان را مختل می کند، جای تعجب نیست که پیشرفت تحصیلی دانش آموزانی که دچار اضطراب امتحان می شوند، به طور چشمگیری پایین تر از همسالانی است که اضطراب امتحان ندارند. افزون بر این، دانش آموزانی که امتحان دارند از لحاظ شناختی و اجتماعی خودشان را بی کفایت می دانند، احساس خود ارزشمندی کمتری می کنند و در مقایسه با سایر دانش آموزان، نگرانی ها و ترس های بیشتری را که به امتحان ربطی ندارند، گزارش می کنند. در واقع اضطراب امتحان نوعی اشتغال فکری است که به وسیله خودآگاهی، شک به خود و کم ارزش شمردن خود مشخص می شود. این اعمال هم روی رفتار آشکار و هم روی واکنش های فیزیولوژیک اثر می گذارد.

موضوع: همگام با مربیان , ,
برچسب‌ها: همگام با مربیان
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: دو شنبه 24 / 8 / 1399 ساعت: 17:43

پنج چیزی که نباید درباره تکالیف به کودکان بگوییم

از این ترفندهای کوچک استفاده کنید تا به جای تحریک کردن کودکان برای انجام تکالیف، به آن ها الهام ببخشید.
پنج چیزی که نباید درباره تکالیف به کودکان بگوییم

اگر فرزندی دارید که از انجام دادن تکالیف خسته شده است، سخت است که آرام بمانید و عصبانی نشوید. هرچند ممکن است نخواهیم بی اهمیت باشیم، یا کودک را تهدید کنیم که اگر تکالیفش را انجام ندهد نمره بدی خواهد گرفت یا حتی جواب او را ندهیم. اگر کودک بحث کند و جواب او را بدهیم، به موفقیت کودک در طولانی مدت کمکی نخواهند کرد.

موضوع: همگام با مربیان , ,
برچسب‌ها: همگام با مربیان
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: دو شنبه 24 / 8 / 1399 ساعت: 17:41

چند راهکار برای کاهش اضطراب امتحانات

اضطراب امتحان نوعی خود مشغولی ذهنی است که با تردید فرد درباره توانایی های خود مشخص می شود و غالبا با شناخت منفی، عدم تمرکز حواس، واکنش های جسمانی نامطلوب و افت تحصیلی همراه است.
چند راهکار برای کاهش اضطراب امتحانات

دلایل کلی اضطراب در زمان امتحان
1. سخت گیری های بیش از حد والدین: برای کسب نمره عالی و هشدار بیش از حد درباره امتحان.

نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: یک شنبه 23 / 1 / 1399 ساعت: 4:0

نظریه ی تربیت و ارتباط دینی در قرآن کریم (2)

 

نظریه ی تربیت و ارتباط دینی در قرآن کریم (2)

نویسنده :عادل عندلیبی

  2. کلان روایت ارتباط و تربیت دینی در قرآن

ایزوتسو می گوید نخستین و نیرومند ترین دریافتی که در مطالعه قرآن برای او به عنوان یک معناشناس، حاصل می شود، آن است که دستگاه قرآن یک دستگاه چندلایه است که بر روی عده ای تقابل های نظری قرار گرفته است. او تقابل انسان و خدا را به عنوان مهمترین تقابل نظری در قرآن معرفی می کند:
«می توان جهان قرآن را همچون دایره ای با دو مبدأ مختصات اصلی رو به روی هم، یکی در بالا و دیگری در پایین در نظر گرفت «نمودار» و این دایره را می توان نماینده جهان هستی به عنوان صحنه عمده ای تصور کرد که برروی آن همه درام های بشری بازی می شود(ایزوتسو، 90-93)

موضوع: همگام با مربیان , ,
برچسب‌ها: تربیتی
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: یک شنبه 23 / 1 / 1399 ساعت: 4:0

نظریه ی تربیت و ارتباط دینی در قرآن کریم (1)

 

نظریه ی تربیت و ارتباط دینی در قرآن کریم (1)

نویسنده عادل عندلیبی

  چکیده

آیا در قرآن به عنوان یک سامانه ی تربیت و ارتباط دینی مطالب مصرّحی در خصوص اصول بنای این سامانه می توان یافت؟ یا اینکه باید این اصول را کشف و استنباط کرد؟ این مقاله در پاسخ به این پرسش به لحاظ روش شناختی بر سنت مطالعات روایت(1) و معنی شناسی(2) ساختاری و تحلیل استعارات(3) مبتنی است و می کوشد منظومه ی تربیت و ارتباط دینی در قرآن را در چارچوب کلان روایت حاکم بر آن در سنت اسلامی بفهمد و مفاهیم اساسی این منظومه را از طریق تحلیل استعارات به کار رفته در آن روایت بکاود و پیوند معناشناختی این استعارات را با ساختمان دیگر مفاهم قرآنی دریابد. در این مقاله «میثاق الست» و تفاسیر آن به عنوان کلان روایت حاکم بر گفتمان قرآنی تربیت و ارتباط دینی معرفی شده است و استعارات ارتباط به مثابه ی یادآوری و انسان به مثابه ی بنده در این روایت کلیدی تلقی شده اند.

نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: یک شنبه 23 / 1 / 1399 ساعت: 4:0

بررسی صفات خداوند به منزله ی مربی ، در قرآن

 

بررسی صفات خداوند به منزله ی مربی ، در قرآن

 نویسنده: علی همت بناری(1)

 

چکیده

در یک نگاه، خداوند در رابطه با انسان، دو نقش اساسی دارد: یکی آفرینندگی و دیگری که مهم تر می نماید، ربوبیت و تربیت انسان است. بنابراین خداوند مربی انسان و تربیت کننده اوست و فراوانی بسیار بالای واژه «رب» در قرآن، در مقایسه با دیگر واژگان، می تواند شاهدی بر این ادعا باشد. این مقاله می کوشد تا مهم ترین صفات خداوند را به منزله مربی انسان، بررسی کند. از این رو، نخست مهم ترین صفات خداوند در مقام تربیت انسان، توصیف می شود؛ سپس، با توجه به اینکه بیشتر صفات خداوند در قرآن، ترکیبی است، بررسی می شود که کدام یک از صفات خداوند با یکدیگر به کار رفته اند. سرانجام صفات یاد شده، در چهار محور اساسی زیر مقوله بندی می شود: صفات دال بر «دانایی و حکمت»، صفات دال بر «مودت و رحمت»؛ صفات دال بر «عفو و مغفرت» و صفات دال بر «اقتدار و عزت». از این راه، مهم ترین صفات لازم برای مربی در تربیت دینی، از قرآن استخراج می شود.

موضوع: همگام با مربیان , ,
برچسب‌ها: تربیتی
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: یک شنبه 23 / 1 / 1399 ساعت: 4:0

آموزش در قرآن

آموزش در قرآن

نویسنده: سباستین گونتر
مترجم: محمدطاهر ریاضی ارسی
عمل تعلیم؛ بیان و انتقال دانش و اطلاعات، اغلب فقرات متعدد مربوط به آموزش در قرآن به تعلیم صحیح مؤمنان و رشد معنوی آنها به منزله‌ی افراد و اعضای جامعه اختصاص دارد. این فقرات تعلیماتی را در زمینه‌ی اعتقادات، عبادات و دیگر جوانب زندگی دینی در برمی‌گیرد. البته در برخی از این فقرات تعلیمات مشروحی در زمینه‌ی مسائل دنیوی (از قبیل روابط انسانی، امور سیاسی و اجتماعی و حقوقی و غیره) ارائه شده است.
موضوع: همگام با مربیان , ,
برچسب‌ها: تربیتی
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: یک شنبه 23 / 1 / 1399 ساعت: 4:0

بلوغ در آیات قرآن

بلوغ در آیات قرآن

نویسنده: چارلز آدامز
مترجم: سعید عدالت نژاد

توانایی کامل جسمانی و فکری. مفهوم بلوغ (اَشُدّ، رُشد) درباره‌ی شخصی به کار می‌رود که رشد طبیعی کامل را به دست آورده و به طور تمام و کمال بالیده و قادر به پذیرش مسئولیت امور خویش است.

موضوع: همگام با مربیان , ,
برچسب‌ها: تربیتی
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: یک شنبه 23 / 1 / 1399 ساعت: 4:0

بی‌سوادی در آیات قرآن

بی‌سوادی در آیات قرآن

نویسنده: هربرت بوسه
مترجم: محمد طاهر ریاضی ارسی

ناتوانی از خواندن یا نوشتن هر زبانی. این ناتوانی فرد را دچار مشکل می‌کند و در جوامعی که انتقال فرهنگی و روابط انسانی از طریق نگارش صورت می‌پذیرد کاستی محسوب می‌شود (Meagher, Illiteracy, 1766b). البته با در نظر گرفتن شرایط عربستان در زمان محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) باید طبقه‌بندی کاملاً متفاوتی را اعمال کرد: سرمایه‌ی فرهنگی و تاریخی مشترک میان قبایل- دانش آنان، که در شعر عربی، انساب و حکایات مربوط به جنگ‌های قبیله‌ای تبلور یافته است- غالباً تنها در حافظه‌ها حفظ شده و سینه به سینه نقل شده بود. در آن زمان نگارش و

موضوع: همگام با مربیان , ,
برچسب‌ها: تربیتی
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: جمعه 29 / 6 / 1396 ساعت: 8:11

آسیب های اجتماعی ونقش آنها بر دانش آموزان

مقدمه
اي خداوند پاك و بي انباز و يار            دست گير و جرم ما را در گذر

انسانها در فراز و نشيبهاي تاريخ هميشه از دردها و آسيبهاي اجتماعي بسياري رنج برده اند و همواره   در جستجوي يافتن علل و انگيزه هاي آنها بوده اند تا راهها و شيوه هايي را براي رهايي از آنها بيابند. از مجموعه اين آگاهيها و تجربه ها و آموخته ها، توانسته اند زمينه هاي مطالعاتي و رشته هاي مختلفي را براي تبيين بي هنجاريها و نا بسامانيهاي زندگي اجتماعي پي ريزي كنند. حاصل اين كار پيدايي دانش آسيب شناسي اجتماعي (جامعه شناسي انحرافات) است. آسيب شناسي اجتماعي مطالعه بي نظميها و آسيبهاي اجتماعي همراه با علل و انگيزه هاي پيدايي آنها و نيز شيوه هاي پيشگيري و درمان اين پديده ها، به انضمام مطالعه شرايط بيمار گونه اجتماعي است؛ زيرا خاستگاه اصلي تبهكاري را بايد در كل حيات اجتماعي و نوع خاص روابط انساني جستجو كرد. نا بسامانيهاي اقتصادي-اجتماعي از قبيل : فقر، تورم، گراني، بيكاري، فقدان امنيت مالي و حقوقي و ديگر عواملي كه باعث ” محروميت“ مي شوند، زمينه مساعدي را براي انواع مختلف آسيبهاي اجتماعي چون : خودكشي، سرقت، اعتياد به مواد مخدر، طلاق، گدايي و ... فراهم مي آورند. از اين رو مفهوم آسيب شناسي گستره وسيعي پيدا مي كند و از ابعاد ارزشي و كاربردي فراواني برخوردار مي گردد. حال سؤال این است که آسیب ها و انحرافات اجتماعی چگونه پدید می آیند و عوامل پیدایش آسیب ها و انحرافات اجتماعی کدامند؟ بررسی و ریشه یابی انحرافات اجتماعی از اهمیّت زیادی برخوردار است. انحرافات و مسائل اجتماعی امنیت اجتماعی را سلب و مانعی برای رشد و توسعه جامعه محسوب می شود. به طور کلی، هر رفتاری که از آدمی سر می زند، متأثر از مجموعه ای از عوامل است که به طور معمول در طول زندگی سر راه وی قرار دارد و وی را به انجام عملی خاص وادار می کند. 
هر چند بررسی عمیق انحرافات اجتماعی مجال دیگری می طلبد، اما به اجمال، به چند عامل مهم پیدایش انحرافات اجتماعی اشاره می گردد. نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: جمعه 29 / 6 / 1396 ساعت: 8:5

آسیب‌های اجتماعی

 مقدمه

کودک از زمانی که به دنیا می آید،  خواسته یا ناخواسته عواملی پیش می آیند و این عوامل مانعی برای یادگیری وی محسوب می شوند از جمله این عوامل می توان به وضعیت اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی و...خانواده اشاره کرد .حتی تعداد فرزندان خانواده می تواند یکی از عوامل باشد. آسیبهای گوناگون اجتماعی همواره خطرات بزرگی برای دانش آموزان بشمار میروند این آسیبهای اجتماعی از آن نظر مهم هستند که در بوجود آمدن بعضی از آنها کودکان و دانش آموزان هیچگونه دخالتی ندارند.معلمان و والدین باید آسیبها را شناخته و در جهت رفع آنها بکوشند. 

آسیب های اجتماعی دانش آموزان و تأثیر آن در کیفیت آموزش :

   افت تحصيلی : 

علل افت تحصيلی عبارت است از :

الف ) علل آموزشی                     ب) علل فردی ج) مشكلات خانوادگی                       د) مشكلات محيطی و اجتماعی

شيوه های مقابله با افت تحصيلی :

الف ) برنامه های دراز مدت         ب) برنامه های كوتاه مدت       

الف : برنامه های دراز مدت برای رفع افت تحصیلی:

1)  تجديد نظر در نظام ارزشيابی

2)  تجديد نظر در محتوای برنامه های درسی و آموزشی

3)   تربيت معلمان و آموزش ضمن خدمت آنان

4)  كاهش تعداد دانش آموزان هر كلاس

5)  فراهم كردن امكانات آموزش و پرورش قبل از دبستان

6)  ارزيابی هوش دانش آموزان  

نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: جمعه 29 / 6 / 1396 ساعت: 8:2

شبستان دارالقرآن مسجد جمکران

روند مسابقات فرهنگی و هنری به ویژه مسابقات قرآن (رشته های: قرائت، حفظ، مفاهیم و…) نهج البلاغه، اذان و احکام به دلایل متعددی در چند ساله اخیر سیر نزولی داشته است که در این مقاله به علل و عوامل و همچنین راهکارهای اجرایی جهت رفع آن می پردازیم:

الف) علل و عوامل عدم موفقیت مسابقات قرآنی مدارس.

1) محتوای مسابقات از پنج جنبه دارای اشکال می باشد:

1/1) اکثر مواد و محتوای مسابقات، در کتاب درسی دانش آموزان وجود ندارد.

2/1) محتوا و مواد مسابقات در طول سال تحصیلی به دانش آموزان داده نمی شود.

3/1) مربیان: دانش و مهارت کافی را در زمینه آموزش تجوید، صوت، لحن، حفظ و … و همچنین نحوه داوری مسابقات را ندارند.

4/1) مواد مسابقات به دلیل کمبود وقت، برای تمرین و همچنین تلاقی آن با امتحانات آموزشی ثلث (یا ترم) باعث بروز مشکلات عدیده ای برای شرکت کنندگان می گردد.

5/1) مواد مسابقات با توجه به آیین نامه های داوری (جدید) طراحی نشده است.

2) مهمترین بخش مسابقات قرآن، «مرحله آموزشگاه» می باشد که در مقایسه با بقیه مراحل به آن اهمیتی داده نمی شود و به همین دلیل بسیاری از مدیران و مربیان بدون بر گزاری این مرحله اقدام به معرفی دانش آموزان نخبه مدارس خود می نمایند.

3) تأخیر در ارسال دستورالعملهای مسابقات قرآن، نهج البلاغه و… از طرف وزارتخانه متبوع به استانها و به نواحی و مناطق، کیفیت آمادگی آنان را کاهش می دهد.

4) هدف کارشناسی قرآن در اجرا، از بر گزاری مسابقات قرآن، با اهداف و اصول کلی مسابقات در آموزش و پرورش که همانا تربیت اسلامی دانش آموزان است، تفاوت دارد و بیشتر به قهرمان پروری توجه دارد.

صفحه قبل 1 صفحه بعد
تازه ترين مطالب
دوستان
ابزارک هاي وبلاگ
قالب وبلاگ

RSS

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 5786
بازدید دیروز : 5060
بازدید هفته : 18574
بازدید ماه : 21779
بازدید کل : 2468055
تعداد مطالب : 14650
تعداد نظرات : 79
تعداد آنلاین : 1


Alternative content


ک