روایتی از نبرد تا شهادت برترین تک تیرانداز جهان

ندای وحی

قرآنی ،اعتقادی،مذهبی ، تربیتی

درباره من
این وب سایت جهت بسط وگسترش فرهنگ قرآنی ، با لا بردن سطح آگاهیهای دینی اعتقادی تربیتی
موضوعات
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: جمعه 9 / 4 / 1400 ساعت: 16:44

روایتی از نبرد تا شهادت برترین تک تیرانداز جهان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام و به نقل از خبرگزاری تسنیم ، حماسه جاودان هشت سال دفاع مقدس در سرزمین اسلامی ایران، همچون مدال افتخاری است که همیشه تاریخ، بر سینه ستبرمجاهدان اسلام می‌درخشد و تلالو آن چشم هر بیننده‌ای را محصور می‌کند. مجاهدانی که با بهره مندی از تعالیم مکتب اسلام و رهبری حضرت امام خمینی رحمه الله علیه با خلق حماسه‌هایی پرشور، خویش را در مسند بلند مرتبه ترین مردم دنیا قرار داده و پیشاهنگ ایثار و فداکاری و مقاومت شدند، مردمانی که در زمین نیز آسمانی زیستند.

 

نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: جمعه 9 / 4 / 1400 ساعت: 16:40

این عشق الهی است – شهید محمدحسین یوسف اللهی

به یاد سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی

     یاد و نام شهید یوسف اللهی گرانقدر در خاطر حاج قاسم سلیمانی آنچنان ماندگار بود تا جایی که وصیت نموده بود در کنار این همرزم شهیدش به خاک سپرده شود. باهم به خاطره ای از این شهید عزیز می پردازیم.

 

 

نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: جمعه 9 / 4 / 1400 ساعت: 16:38

شهید شوشتری

نقش شهید شوشتری فرمانده قرارگاه تاکتیکی عملیات مرصاد

یکی از خاطرات کیفیت خبر دادن‌های اولیه تک منافقین به شهید شوشتری فرمانده غرب و قرارگاه نجف و واکنش‌های ایشان است. این مواردی را که عرض می‎کنم در جهت حفظ خاطرات آن دوران است.

 

موضوع: دفاع مقدس , ,
برچسب‌ها: دفاع مقدس
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: جمعه 8 / 2 / 1400 ساعت: 21:0

عملیات والفجر 1 تلفیقی از فتح و ناکامی رزمندگان

اگرچه در نبرد «والفجر یک» اکثر اهداف از پیش تعیین شده تصرف و تأمین شد ولی عدم پیشروی به موقع و کامل و نیز عدم الحاق یگان‌های عملیاتی در برخی محورها سبب شد که پاتک‌های شدید دشمن، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را از دستیابی به تمامی اهداف محروم کند.

 

موضوع: دفاع مقدس , ,
برچسب‌ها: دفاع مقدس
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: جمعه 8 / 2 / 1400 ساعت: 20:57
به مناسبت سالروز عملیات بیت المقدس؛ حماسه‌ای که در تاریخ ماندگار شد

به مناسبت سالروز عملیات بیت المقدس؛ حماسه‌ای که در تاریخ ماندگار شد

پاسداری از ارزش‌های عملیات بیت‌المقدس، نباید به مرور زمان از یادها برود و فراموش شود. برای ثبت در تاریخ و برای انتقال حماسه‌ها به نسل‌های آینده، همیشه باید نام این عملیات در تاریخ و در ذهن نسل جوان باقی بماند؛ که فتح خرمشهر تاریخ دلاوری و حماسه و شرف و مردانگی نسلی است که در برابر موج هجمه و توطئه دنیایی مشرک ایستاد و به آنها «نه» گفت.

 

موضوع: دفاع مقدس , ,
برچسب‌ها: دفاع مقدس
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: جمعه 20 / 12 / 1399 ساعت: 8:46

مستند « غیر رسمی » به مناسبت هفته‌ی دفاع مقدس به روایت متن و حاشیه دیدار صمیمانه جمعی از راویان دفاع مقدس با رهبر انقلاب میپردازد.

 به نقل از دفترحفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری، یکی از برنامه‌های مستمر رهبر انقلاب در طول سالیان گذشته، برگزاری جلسات متعدد و متنوع با طیف‌های مختلف علمی، اجتماعی، فرهنگی و  هنری بوده است. جلساتی که در فضایی صمیمانه برگزار شده و رهبر انقلاب پای نظرات و درددل‌های حاضران می‌نشینند. بخشی از این جلسات، از سال ۹۵ در قالب جلسات «پنج‌شنبه شب‌ها» برگزار شده است که یکی از آنها به دیدار راویان هشت سال دفاع مقدس اختصاص یافت که در تاریخ ۳۰ آبان ۹۸ برگزار شد.

دیدار راویان دفاع مقدس با امام خامنه ای | مستند غیر رسمی

دیدار راویان دفاع مقدس با امام خامنه ای | مستند غیر رسمی

مستند « غیر رسمی » به مناسبت هفته‌ی دفاع مقدس به روایت متن و حاشیه دیدار صمیمانه جمعی از راویان دفاع مقدس با رهبر انقلاب میپردازد. در ادامه شما همراهان همیشگی سایت هیات می توانید نسخه کامل این مستند را مشاهده و دریافت نمایید.

 

مستند غیر رسمی/ دیدار راویان دفاع مقدس

موضوع: دفاع مقدس , ,
برچسب‌ها: دفاع مقدس
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: جمعه 20 / 12 / 1399 ساعت: 8:40

حاج نادعلی کربلایی از مداحان مشهوری است که هم خود رزمنده بود و هم سه فرزندش محسن، مجید و حسین در دفاع مقدس به شهادت رسیدند. کربلایی به اخلاص فراوان شهره است، او از امام رضا(علیه السلام) شفا، طبع شعر و صدای خوش گرفت.

مداحی که هم جنگید ، هم مداحی کرد ، هم پسرش را داد

 مداحان اهل بیت (علیه السلام) در برهه‌های مختلف تاریخ انقلاب اسلامی نقش‌آفرین بودند؛ به حدی که می‌توان گفت در شکل‌گیری انقلاب و بقای آن تاکنون، مداحان اثرگذار بودند و هرجایی که نیاز بوده است به میدان آمدند و وظیفه تبلیغی و فرهنگی خود را ایفا کردند تا بسیج نیروها برای خنثی‌سازی تلاش‌های دشمنان را ایجاد شود.

مداحان اهل بیت (علیهم السلام) در برهه‌های مختلف تاریخ انقلاب اسلامی نقش‌آفرین بودند؛ به حدی که می‌توان گفت در شکل‌گیری انقلاب و بقای آن تاکنون، مداحان اثرگذار بودند و هرجایی که نیاز بوده است به میدان آمدند و وظیفه تبلیغی و فرهنگی خود را ایفا کردند تا بسیج نیروها برای خنثی‌سازی تلاش‌های دشمنان را ایجاد شود.


تصویری از نادعلی کربلایی در دفاع مقدس

مداحی که پدر ۳ شهید بود

در دوران دفاع مقدس نیز مداحان بسیاری حضور داشتند که از جمله آن‌ها می‌توان به حاج نادعلی کربلایی از مداحان مشهور غرب تهران اشاره کرد که هم خود رزمنده بود و هم سه فرزندش محسن، مجید و حسین کربلایی در دفاع مقدس به شهادت رسیدند.

 

نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: جمعه 20 / 12 / 1399 ساعت: 8:35

ناگفته‌های بازمانده ۶۰ غواص شهید

شب عملیات باران شدیدی می‌بارید. از پل شلمچه عبور کردیم و از ماشین‌ها پیاده شدیم و فاصله پل را به سمت نهر خیّن طی کردیم. قرار گذاشتیم ۶۰ نیروی غواص را با قایق یونولیتی از آب عبور دهیم، تا نیروی خط‌شکن مجبور نشود از لباس غواصی استفاده و مسیر را با شنا طی کند.

محمد معینی فرمانده ۶۰ غواص عملیات ام‌الرصاص بود. ۶۰ غواصی که در عملیات «ام‌الرصاص» حضور داشتند و تنها دو نفر از بین آنها باقی ماندند.

 

نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: چهار شنبه 6 / 11 / 1399 ساعت: 9:21

ممد نبودی را اول چه کسی خواند

جای خالی محمد جهان‌آرا بعد از آزادسازی خرمشهر به قدری محسوس بود که یکی از همرزمانش برای این فراق شعری سرود که حسین فخری سر مزارش برای اولین‌بار خواند، اما یک سال بعد حاج غلام کویتی‌پور آن را بازخوانی کرد و شد ملکه ذهن مردم.

 

نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: چهار شنبه 6 / 11 / 1399 ساعت: 9:16

زندگی به سبک خردل

آقای موسوی، جانباز دفاع مقدس از تیرماه ۱۳۶۵ و بعد از شیمیایی شدن دیگر نمی‌تواند خواب را در چشمانش احساس کند …

عقربه‌های ساعت به ظهر روز ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ نزدیک می‌شود. شهرهای کشورمان در آرامش به سر می‌برند اما این آرامش قبل از توفان است. همه در خانه‌هایشان مشغول استراحت هستند و لحظات خوبی را در کنار خانواده سپری می‌کنند اما دشمن در اتاق عملیات، در حال رصد آخرین  اطلاعات برای حمله‌ای ناجوانمردانه به سرزمین‌مان ایران است. دقایقی بعد صدام، رئیس‌جمهور وقت عراق،‌ فرمان حمله به مرزهای ایران را به طور رسمی اعلام می‌کند و اخبار شروع تجاوز تمام عیار، دنیا را فرا می‌گیرد.

 

نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: چهار شنبه 6 / 11 / 1399 ساعت: 9:13

حسین همدانی

 بین عملیات الی بیت‌المقدس تا عملیات رمضان و حمله به جنوب لبنان یک ارتباطی وجود داشت، اگر ما به سمت بصره رفته بودیم، آنجا را می‌گرفتیم، به همین خاطر تقریباً کشورهای خلیج فارس آن را تهدیدی برای خودشان می‌دانستند، از سوی دیگر آنها به حساسیتی که ایران نسبت به جنوب لبنان داشت، واقف بودند، لذا سربازان اسرائیلی به جنوب لبنان حمله کردند که فکر می‌کنم یک توفق و توطئه بود، زیرا باعث شد که نیروها که برای چند روز استراحت به تهران آمده بودند به لبنان اعزام شوند تا بین عملیات الی بیت‌المقدس و عملیات بعدی فاصله ایجاد شود و عراقی‌ها نیز فرصت پیدا کنند که به یک تاکتیک و حرکات جدید دست بزنند به نحوی که ما در عملیات رمضان با خاکریزهای مثلثی دشمن مواجه شدیم و در آنها گیر کردیم و عملیات نیز ناموفق بود.

 

نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: شنبه 25 / 9 / 1399 ساعت: 8:59

جایگاه دفاع مقدس در تمدن نوین اسلامی

ملت ایران پس از انحطاط تمدنی در قرون اخیر، با انقلاب اسلامی مسیر احیای تمدنی را پیش گرفت. در این مسیر جنگ تحمیلی هرچند ضربه های فراوانی بر تمدن نوپای انقلاب اسلامی وارد نمود اما از دیگر سو، باعث همبستگی تمدنی، همکاری و تعاون تمدنی، امنیت و اقتدار تمدنی و نیز رشد بی نظیر اخلاق و معنویت در میان ملت ایران گردید که به عنوان الگوی تاریخی و ماندگار این ملت خواهد ماند.

جایگاه دفاع مقدس در تمدن نوین اسلامی

جایگاه دفاع مقدس در تمدن نوین اسلامی تاریخ تمدن اسلامی که هسته نخستین آن، با شکل گیری حکومت نبوی در مدینه النبی آغاز گردید، سیر پر فراز و فرودی دارد که دوران های مختلف اعتلا و انحطاط و رکود تمدنی را پشت سر گذارده و در نهایت به ضعیف ترین سطح تاریخی خود در دوران پیش از انقلاب اسلامی رسیده است. اما با پیروزی انقلاب اسلامی و تغییر ساختارهای سیاسی و اجتماعی، موضوع احیاء تمدن اسلامی مطرح گردید و ذیل آن نظریه تمدن نوین اسلامی به عنوان یکی از دیدگاه­های قابل توجه در این حوزه مورد توجه قرار گرفت.

 

موضوع: دفاع مقدس , ,
برچسب‌ها: دفاع مقدس
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: شنبه 25 / 9 / 1399 ساعت: 8:56

دفاع مقدّس عرصه تربیت انسان

وقتی جامعه اسلامی از قرآن فاصله گرفت، و ظالمان و کافران بر آنان مسلّط شدند، در نظر جامعه اسلامی، کافر و ظالم، موجودی ابر قدرت و دست نیافتنی جلوه می نماید؛ امّا دفاع مقدّس این سیطره ها و هیمنه ها را شکاند و ابهّت بت بزرگی که مردمان جهان از آمریکای خونخوار برای خویش ساخته بودند را تغییر داد.

دفاع مقدّس عرصه تربیت انسان

دفاع مقدّس عرصه تربیت انسان یکی از دغدغه های مقام معظّم رهبری در بیانیّه گام دوّم انقلاب، حفظ و صیانت از آرمان های انقلاب و جلوگیری از وارونه جلوه دادن حقایق انقلاب توسّط دشمنان اسلام است. دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی با تمام امکانات و قوای رسانه ای خویش به دستاوردهای نظام مقدّس جمهوری اسلامی ایران هجمه می برند و ذهن پاک جوانان این مرز و بوم را نشانه گرفته اند تا با این حربه امید به آینده را از آنان سلب نمایند.

 

موضوع: دفاع مقدس , ,
برچسب‌ها: دفاع مقدس
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: شنبه 25 / 9 / 1399 ساعت: 8:54

پنج سرمشق طلایی در دفتر زندگی شهدا

سبک زندگی شهدا، برای هر گوشه از زندگی مطلوب و حیات طیبه، نکته ناب و سرمشق طلایی را در پیش روی جویندگان سعادت قرار داده است، سرمشق‌های ناب و ماندگاری که الفبای چگونه زیستن را به همگان می‌آموزد‌. فضایل اخلاقی زندگی شهدا همچون گوهرهای ناب و اعجاب آمیزی است که تحسین و تمجید هر کسی را به خود جلب می کند

پنج سرمشق طلایی در دفتر زندگی شهدا

 

موضوع: دفاع مقدس , ,
برچسب‌ها: دفاع مقدس
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: چهار شنبه 19 / 8 / 1399 ساعت: 17:39

دستاوردهای چهارگانه فتح خرمشهر

دستاوردهای چهارگانه فتح خرمشهر

در مقاله اى با عنوان «حماسه فتح خرمشهر هویت ملت ایران» به تحلیل عملیات بیت المقدس که در بیستم اردیبهشت آغاز شد و پس از دو هفته در روز سوم خرداد ۶۱ منجربه آزادسازى خرمشهر گردید، پرداخته شد.

نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: چهار شنبه 19 / 8 / 1399 ساعت: 17:35

بیت المقدس ۷ مقاومت و ایستادگی سربازان امام در برابر رژیم بعث

 پس از باز پس گیری فاو، ارتش بعثی عراق ظرف هشت ساعت شلمچه را پس گرفت؛ از دست دادن شلمچه برای رزمندگان بسیجی، سپاهی و جهاد سازندگی بسیار دردناک بود؛ از همه بیشتر تک موفق عراق و بازپس ستاندن شلمچه فرماندهان جنگ را در شوک فرو برد؛ زیرا دستاوردهایی که ظرف سه ماه در جنگ خونین و شبانه روزی در عملیات های کربلای پنج و هشت حاصل شده بود، ظرف چند ساعت از بین می رفت.

 

نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: چهار شنبه 19 / 8 / 1399 ساعت: 17:30

عملیات پدافندی فکه چگونه شکل گرفت؟+اینفوگرافی

عملیات پدافندی فکه چگونه شکل گرفت؟+اینفوگرافی

 منطقه و پاسگاه شرهانی در ۶۵ کیلومتری جنوب‌شرقی شهر دهلران و در فکه شمالی و دامنه ارتفاعات حمرین قرار دارد و از طریق جاده شهید خرازی تا جاده دهلران اندیمشک و پادگان عین‌خوش ۲۵ کیلومتر فاصله دارد. در طول جنگ، این منطقه به علت وجود ارتفاعات ۱۷۵ و ۱۷۸ که میدان دید وسیعی از دشت دهلران و منطقه عین‌خوش تا استان میسان عراق داشت، اهمیت نظامی یافت و ارتش عراق با اشغال این منطقه به ایجاد میادین مین و موانع اقدام کرد. با اجرای عملیات محرم، بخش مهمی از بلندی‌های حمرین در منطقه شرهانی آزاد شد، اما تا آزادی خرمشهر بخش‌هایی از این منطقه همچنان در اشغال دشمن بود.

 

نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: پنج شنبه 11 / 7 / 1399 ساعت: 4:0

پلی که مانع سقوط خوزستان شد

عمليات پل نادري

درسي سنگين براي آينده جنگ

در نخستين روزهاي هجوم سراسري ارتش عراق به خطوط مرزي ايران ، عمليات پل نادري صورت گرفت . طي اين حمله محدود كه در روز 23 مهرماه سال 59 به منظور رويارويي و عقب راندن دشمن تا پشت خط مرزي آغاز شد ، سه تيپ پياده و يك گروهان زرهي از ارتش از غرب شهرهاي دزفول و انديمشك ، در محور جنوبي جنگ وارد عمل شدند ولي عليرغم پيش بيني فرماندهان نيروي زميني ارتش ، اين يورش پيروزي قابل توجهي به بارنياورد .

در عمليات پل نادري پيش بيني شده بود با بيرون راندن دشمن از غرب رودخانه كرخه ، حفاظت از مرز بين المللي تامين گردد . همچنين در نظر بود با پيشروي به سوي منطقه حلفاييه و چزابه عقبه نيروهاي عراقي در اين مناطق و شهرهاي بستان و سوسنگرد بسته شود كه در نتيجه اين محاصره احتمالي ، مناطق مذكور نيز از اشغال دشمن خارج شود . اما ضعف در برآورد و طراحي عمليات سبب ناكامي نيروهاي خودي شد .

pole-naderi.jpg 

خلاصه گزارش عملیات :

نام عمليات : پل نادري

زمان اجرا : 23/7/1359

مكان اجرا : محور جنوبي جنگ در غرب شهرهاي دزفول و انديمشك

ارگان هاي عمل كننده : نيروي زميني ارتش ج . ا

اهداف عمليات : بيرون راندن دشمن از غرب رودخانه كرخه و تامين مرز بين المللي

موضوع: دفاع مقدس , ,
برچسب‌ها: دفاع مقدس
نويسنده :اکبر احمدی
تاريخ: پنج شنبه 11 / 7 / 1399 ساعت: 4:0

سهم «دفاع مقدس» در پایان نامه ها/ رشد صعودی پژوهش در جنگ تحمیلی

عملیات نصر 8

در تداوم سلسله عملیاتی كه در جبهه شمال غرب انجام شد، ضرورت اجرای عملیات به منظور فراهم سازی عملیات بزرگ و گسترده در این جبهه بیش از پیش احساس می شد. به همین دلیل به رغم دشواری های موجود، عملیات نصر 8 از سوی سپاه پاسداران طراحی شد.

اهداف عملیات

تصرف ارتفاع گرده رشو در نتیجه تسلط بر بخشی ازرودخانه قلعه چولانو تسهیل عبور نیروها.

 

موضوع: دفاع مقدس , ,
برچسب‌ها: دفاع مقدس
صفحه قبل 1 2 3 4 5 ... 6 صفحه بعد
تازه ترين مطالب
دوستان
ابزارک هاي وبلاگ
قالب وبلاگ

RSS

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 5665
بازدید دیروز : 5060
بازدید هفته : 18453
بازدید ماه : 21658
بازدید کل : 2467934
تعداد مطالب : 14650
تعداد نظرات : 79
تعداد آنلاین : 1


Alternative content


ک